Sun. Dec 15th, 2019

Oscar-jelöltek 2019.

A mai nap folyamán a  Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia, mint minden évben, idén is bejelentette a jelöltjeit, akik közül a legjobbak a február 24-én megrendezésre kerülő, 91. Oscar gálán kapják majd meg a kis szobrocskáikat. Sajnos idén nem sikerült megsmételni a korábbi évek magyar bravúrjait és sem a Susotázs, sem a Ruben Brandt – A Gyűjtő nem került be a jelöltek közé, így valószínűleg magyar közvetítés sem lesz.  Összességében elmondható, hogy az eddig megszokottakhoz hasonlóan idén is sok olyan film szerepel a listán, ami az aktuális politikai trendeknek megfelel. A legtöbb valóban megérdemli a jelölést, azonban a Fekete Párduc nevetségesen mutat a legjobb film kategóriában, és nem azért, mert képregényfilm.  Kicsit érdektelenebb Oscar-gálára számítunk a korábbi évekhez képest. Íme tehát 2019 jelöltjei:

Legjobb film:

Fekete Párduc

BlacKkKlansman – Csuklyások

Bohém rapszódia

A kedvenc

Zöld könyv

Roma

Csillag születik

Alelnök

 

Legjobb rendező:

Spike Lee (BlacKkKlansman – Csuklyások)

Pawel Pawlikowski (Hidegháború)

Yorgos Lanthimos (A kedvenc)

Alfonso Cuarón (Roma)

Adam McKay (Alelnök)

 

Legjobb férfi főszereplő

 

Christian Bale (Alelnök)

Bradley Cooper (Csillag születik)

Willem Dafoe (At Eternity’s Gate)

Rami Malek (Bohém rapszódia)

Viggo Mortensen (Zöld könyv)

Legjobb női főszereplő:

Yalitza Aparicio (Roma)

Glenn Close (The Wife)

Olivia Colman (A kedvenc)

Lady Gaga (Csillag születik)

Melissa McCarthy (Megbocsátasz valaha?)

 

Legjobb férfi mellékszereplő:

Mahershala Ali (Zöld könyv)

Adam Driver (BlacKkKlansman – Csuklyások)

Sam Elliott (Csillag születik)

Richard E. Grant (Megbocsátasz valaha?)

Sam Rockwell (Alelnök)

 

Legjobb női mellékszereplő:

Amy Adams (Alelnök)

Marina de Tavira (Roma)​​

Regina King (If Beale Street Could Talk)

Emma Stone (A kedvenc)

Rachel Weisz (A kedvenc)

Legjobb adaptált forgatókönyv:

The Ballad of Buster Scruggs (Joel Coen , Ethan Coen)

BlacKkKlansman – Csuklyások (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee)

Megbocsátasz valaha? (Nicole Holofcener and Jeff Whitty)

If Beale Street Could Talk (Barry Jenkins)

Csillag születik (Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters)

 

Legjobb eredeti forgatókönyv:

A kedvenc (Deborah Davis, Tony McNamara)

A hitehagyott (Paul Schrader)

Zöld könyv (Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly)

Roma (Alfonso Cuarón)

Alelnök (Adam McKay)

Legjobb fényképezés:

Hidegháború (Lukasz Zal)

A kedvenc (Robbie Ryan)

Never Look Away

Roma (Alfonso Cuarón)

Csillag születik (Matthew Libatique)

 

Legjobb vágás:

BlacKkKlansman – Csuklyások (Barry Alexander Brown)

Bohém rapszódia (John Ottman)

Zöld könyv (Patrick J. Don Vito)

A kedvenc (Yorgos Mavropsaridis)

Alelnök (Hank Corwin)

 

Legjobb idegennyelvű film

Kafarnaum (Libanon)

Hidegháború (Lengyelország)

Never Look Away (Németország)

Roma (Mexikó)

Bolti tolvajok (Japán)

 

Legjobb animációs film:

A hihetetlen család 2. (Brad Bird)

Kutyák szigete (Wes Anderson)

Mirai – Lány a jövőből (Mamoru Hosoda)

Ralph lezúzza a netet (Rich Moore, Phil Johnston)

Pókember: Irány a Pókverzum! (Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman)

 

Legjobb filmzene:

BlacKkKlansman – Csuklyások (Terence Blanchard)

Fekete Párduc (Ludwig Goransson)

If Beale Street Could Talk (Nicholas Britell)

Kutyák szigete (Alexandre Desplat)

Mary Poppins visszatér (Marc Shaiman, Scott Wittman)

 

Legjobb betétdal:

All The Stars (Fekete Párduc, Kendrick Lamar)

I’ll Fight (RBG, Diane Warren, Jennifer Hudson)

The Place Where Lost Things Go (Mary Poppins visszatér, Marc Shaiman, Scott Wittman)

Shallow (Csillag születik, Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt, Benjamin Rice)

When A Cowboy Trades His Spurs For Wings (The Ballad of Buster Scruggs, Willie Watson, Tim Blake Nelson)

 

Legjobb vizuális effektek:

Bosszúállók: Végtelen háború

Barátom, Róbert Gida

Az első ember

Ready Player One

Solo: Egy Star Wars-történet

 

Legjobb díszlettervezés:

Fekete Párduc (Hannah Beachler)

Az első ember (Nathan Crowley, Kathy Lucas)

A kedvenc (Fiona Crombie, Alice Felton)

Mary Poppins visszatér (John Myhre, Gordon Sim)

Roma (Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez)

 

Legjobb jelmeztervezés:

The Ballad of Buster Scruggs

Fekete párduc (Ruth E. Carter)

A kedvenc (Sandy Powell)

Mary Poppins visszatér (Sandy Powell)

Két királynő (Alexandra Byrne)

 

Legjobb smink és haj:

Border

Két királynő

Alelnök

 

Legjobb animációs rövidfilm:

Animal Behaviour (Alison Snowden, David Fine)

Bao (Domee Shi)

Late Afternoon (Louise Bagnall)

One Small Step (Andrew Chesworth, Bobby Pontillas)

Weekends (Trevor Jimenez)

 

Legjobb rövidfilm:

Detainment (Vincent Lambe)

Fauve (Jeremy Comte)

Marguerite (Marianne Farley)

Mother (Rodrigo Sorogoyen)

Skin (Guy Nattiv)

 

Legjobb hangvágás:

Fekete Párduc (Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker)

Bohém rapszódia (John Warhurst)

Az első ember (Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan)

Hang nélkül (Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl)

Roma (Sergio Diaz, Skip Lievsay)

 

Legjobb hangkeverés:

Fekete Párduc

Bohém rapszódia

Az első ember

Roma

Csillag születik

 

Legjobb dokumentumfilm:

Free Solo (Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi)

Hale County This Morning, This Evening (RaMell Ross)

Minding the Gap (Bing Liu)

Of Fathers and Sons (Talal Derki)

RBG (Betsy West, Julie Cohen)

 

Legjobb dokumentum-rövidfilm:

Black Sheep (Ed Perkins)

End Game (Rob Epstein, Jeffrey Friedman)

Lifeboat (Skye Fitzgerald)

A Night at the Garden (Marshall Curry)

Period. End of Sentence (Rayka Zehtabchi)